Împins cu gantere: standarde pentru bărbați
Introdu greutatea corporală, greutatea și repetările ca să vezi rezultatul.
Estimarea este cea mai precisă pentru serii de 1–10 repetări.
Notează această serie în ForceIndex și urmărește cum cresc 1RM-ul și nivelul tău — gratuit, fără cont ca să începi.
| Rep. | % din 1RM | Greutate |
|---|---|---|
| 1 | 100% | — |
| 2 | 97% | — |
| 3 | 94% | — |
| 4 | 92% | — |
| 5 | 89% | — |
| 6 | 86% | — |
| 7 | 83% | — |
| 8 | 81% | — |
| 9 | 78% | — |
| 10 | 75% | — |
Standarde după greutatea corporală
Bărbați · Împins cu gantere
| Greutate corporală, kg | Începător | Novice | Intermediar | Avansat | Elită |
|---|---|---|---|---|---|
| 50 | 12,5 | 17,5 | 22,5 | 32,5 | 42,5 |
| 55 | 12,5 | 17,5 | 25 | 35 | 45 |
| 60 | 12,5 | 20 | 27,5 | 37,5 | 47,5 |
| 65 | 15 | 20 | 27,5 | 40 | 50 |
| 70 | 15 | 22,5 | 30 | 40 | 52,5 |
| 75 | 15 | 22,5 | 30 | 42,5 | 55 |
| 80 | 15 | 25 | 32,5 | 45 | 57,5 |
| 85 | 17,5 | 25 | 32,5 | 47,5 | 60 |
| 90 | 17,5 | 25 | 35 | 47,5 | 62,5 |
| 95 | 17,5 | 27,5 | 35 | 50 | 65 |
| 100 | 17,5 | 27,5 | 37,5 | 52,5 | 67,5 |
| 105 | 20 | 30 | 37,5 | 55 | 70 |
| 110 | 20 | 30 | 40 | 55 | 72,5 |
| 115 | 20 | 30 | 40 | 57,5 | 72,5 |
| 120 | 20 | 32,5 | 42,5 | 60 | 75 |
| 125 | 22,5 | 32,5 | 42,5 | 60 | 77,5 |
| 130 | 22,5 | 32,5 | 45 | 62,5 | 80 |
| 135 | 22,5 | 35 | 45 | 62,5 | 82,5 |
| 140 | 22,5 | 35 | 47,5 | 65 | 85 |
Maxim estimat pentru persoanele care se antrenează regulat.
Exerciții cu gantere: greutatea unei singure gantere.
Cum funcționează
Maximul este estimat din seria ta cu formula Brzycki: 1RM = greutate × 36 / (37 − repetări). Seriile de peste 10 repetări contează ca 10, pentru că repetările în plus măsoară mai degrabă rezistența decât forța.
Nivelul compară 1RM-ul tău cu greutatea corporală. Sportivii mai grei ridică mai mult în valoare absolută, dar mai puțin pe kilogram, așa că pragurile cresc cu greutatea corporală la puterea 0,67, nu proporțional.
Nivelurile corespund aproximativ percentilelor 5, 20, 50, 80 și 95 ale celor care se antrenează regulat. Sunt estimări pentru comparație, nu o normă medicală sau de competiție.
Întrebări frecvente
Ce rezultat la „Împins cu gantere” este bun pentru un bărbat?
La 80 kg greutate corporală, nivelul intermediar este de circa 32,5 kg, iar cel avansat de circa 45 kg. Cine abia a început să se antreneze regulat ridică de obicei în jur de 15 kg.
Cum schimbă greutatea corporală standardul la „Împins cu gantere”?
Standardul intermediar crește de la circa 27,5 kg la 60 kg la 45 kg la 130 kg. Sportivii mai grei ridică mai mult în total, dar mai puțin per kilogram de greutate corporală.
Ce rezultat la „Împins cu gantere” înseamnă nivel de elită?
Elita începe de la circa 57,5 kg pentru o persoană de 80 kg. Doar aproximativ 5% dintre cei care se antrenează regulat ajung acolo.
Standarde de forță pentru alte exerciții
Îți știi nivelul? Acum depășește-l
Notează această serie în ForceIndex și urmărește cum cresc 1RM-ul și nivelul tău — gratuit, fără cont ca să începi.
Începe un antrenament gratuit