Genuflexiuni frontale: standarde pentru bărbați
Introdu greutatea corporală, greutatea și repetările ca să vezi rezultatul.
Estimarea este cea mai precisă pentru serii de 1–10 repetări.
Notează această serie în ForceIndex și urmărește cum cresc 1RM-ul și nivelul tău — gratuit, fără cont ca să începi.
| Rep. | % din 1RM | Greutate |
|---|---|---|
| 1 | 100% | — |
| 2 | 97% | — |
| 3 | 94% | — |
| 4 | 92% | — |
| 5 | 89% | — |
| 6 | 86% | — |
| 7 | 83% | — |
| 8 | 81% | — |
| 9 | 78% | — |
| 10 | 75% | — |
Standarde după greutatea corporală
Bărbați · Genuflexiuni frontale
| Greutate corporală, kg | Începător | Novice | Intermediar | Avansat | Elită |
|---|---|---|---|---|---|
| 50 | 35 | 47,5 | 67,5 | 90 | 115 |
| 55 | 37,5 | 50 | 72,5 | 97,5 | 122,5 |
| 60 | 40 | 55 | 75 | 102,5 | 127,5 |
| 65 | 42,5 | 57,5 | 80 | 107,5 | 135 |
| 70 | 45 | 60 | 85 | 112,5 | 142,5 |
| 75 | 45 | 62,5 | 87,5 | 120 | 150 |
| 80 | 47,5 | 65 | 92,5 | 125 | 155 |
| 85 | 50 | 67,5 | 95 | 130 | 162,5 |
| 90 | 52,5 | 70 | 100 | 135 | 170 |
| 95 | 55 | 72,5 | 102,5 | 140 | 175 |
| 100 | 55 | 75 | 107,5 | 145 | 180 |
| 105 | 57,5 | 77,5 | 110 | 150 | 187,5 |
| 110 | 60 | 80 | 115 | 152,5 | 192,5 |
| 115 | 60 | 82,5 | 117,5 | 157,5 | 200 |
| 120 | 62,5 | 85 | 120 | 162,5 | 205 |
| 125 | 65 | 87,5 | 125 | 167,5 | 210 |
| 130 | 67,5 | 90 | 127,5 | 172,5 | 215 |
| 135 | 67,5 | 92,5 | 130 | 175 | 222,5 |
| 140 | 70 | 95 | 135 | 180 | 227,5 |
Maxim estimat pentru persoanele care se antrenează regulat.
Cum funcționează
Maximul este estimat din seria ta cu formula Brzycki: 1RM = greutate × 36 / (37 − repetări). Seriile de peste 10 repetări contează ca 10, pentru că repetările în plus măsoară mai degrabă rezistența decât forța.
Nivelul compară 1RM-ul tău cu greutatea corporală. Sportivii mai grei ridică mai mult în valoare absolută, dar mai puțin pe kilogram, așa că pragurile cresc cu greutatea corporală la puterea 0,67, nu proporțional.
Nivelurile corespund aproximativ percentilelor 5, 20, 50, 80 și 95 ale celor care se antrenează regulat. Sunt estimări pentru comparație, nu o normă medicală sau de competiție.
Întrebări frecvente
Ce rezultat la „Genuflexiuni frontale” este bun pentru un bărbat?
La 80 kg greutate corporală, nivelul intermediar este de circa 92,5 kg, iar cel avansat de circa 125 kg. Cine abia a început să se antreneze regulat ridică de obicei în jur de 47,5 kg.
Cum schimbă greutatea corporală standardul la „Genuflexiuni frontale”?
Standardul intermediar crește de la circa 75 kg la 60 kg la 127,5 kg la 130 kg. Sportivii mai grei ridică mai mult în total, dar mai puțin per kilogram de greutate corporală.
Ce rezultat la „Genuflexiuni frontale” înseamnă nivel de elită?
Elita începe de la circa 155 kg pentru o persoană de 80 kg. Doar aproximativ 5% dintre cei care se antrenează regulat ajung acolo.
Standarde de forță pentru alte exerciții
Îți știi nivelul? Acum depășește-l
Notează această serie în ForceIndex și urmărește cum cresc 1RM-ul și nivelul tău — gratuit, fără cont ca să începi.
Începe un antrenament gratuit