Ylätalja: miesten voimatasot
Syötä kehonpaino, paino ja toistot nähdäksesi tuloksen.
Arvio on tarkin 1–10 toiston sarjoille.
Kirjaa tämä sarja ForceIndexiin ja seuraa, miten 1RM ja tasosi kehittyvät — ilmaiseksi, aloittaminen ei vaadi rekisteröitymistä.
| Toistot | % 1RM:stä | Paino |
|---|---|---|
| 1 | 100% | — |
| 2 | 97% | — |
| 3 | 94% | — |
| 4 | 92% | — |
| 5 | 89% | — |
| 6 | 86% | — |
| 7 | 83% | — |
| 8 | 81% | — |
| 9 | 78% | — |
| 10 | 75% | — |
Voimatasot kehonpainon mukaan
Miehet · Ylätalja
| Kehonpaino, kg | Aloittelija | Harjoittelija | Keskitaso | Edistynyt | Eliitti |
|---|---|---|---|---|---|
| 50 | 27,5 | 35 | 50 | 65 | 80 |
| 55 | 27,5 | 37,5 | 52,5 | 67,5 | 85 |
| 60 | 30 | 40 | 55 | 72,5 | 90 |
| 65 | 32,5 | 42,5 | 60 | 77,5 | 95 |
| 70 | 32,5 | 45 | 62,5 | 80 | 100 |
| 75 | 35 | 47,5 | 65 | 85 | 102,5 |
| 80 | 35 | 50 | 67,5 | 87,5 | 107,5 |
| 85 | 37,5 | 52,5 | 70 | 92,5 | 112,5 |
| 90 | 40 | 52,5 | 72,5 | 95 | 117,5 |
| 95 | 40 | 55 | 77,5 | 97,5 | 120 |
| 100 | 42,5 | 57,5 | 80 | 102,5 | 125 |
| 105 | 42,5 | 60 | 82,5 | 105 | 130 |
| 110 | 45 | 62,5 | 85 | 110 | 132,5 |
| 115 | 45 | 62,5 | 87,5 | 112,5 | 137,5 |
| 120 | 47,5 | 65 | 90 | 115 | 142,5 |
| 125 | 47,5 | 67,5 | 92,5 | 117,5 | 145 |
| 130 | 50 | 67,5 | 95 | 122,5 | 150 |
| 135 | 50 | 70 | 97,5 | 125 | 152,5 |
| 140 | 52,5 | 72,5 | 100 | 127,5 | 157,5 |
Arvioitu maksimi säännöllisesti treenaaville.
Jalkaprässi ja ylätalja: ladatut levyt tai pakan paino. Laitteet eroavat, joten vertaa samalla laitteella.
Näin se toimii
Maksimi arvioidaan sarjastasi Brzyckin kaavalla: 1RM = paino × 36 / (37 − toistot). Yli 10 toiston sarjat lasketaan kymmenenä, koska ylimääräiset toistot mittaavat enemmän kestävyyttä kuin voimaa.
Taso vertaa 1RM:ääsi kehonpainoosi. Painavammat nostajat nostavat absoluuttisesti enemmän mutta vähemmän kiloa kohden, joten rajat kasvavat kehonpainon potenssiin 0,67 eivätkä suoraan suhteessa.
Tasot vastaavat suunnilleen säännöllisesti treenaavien 5., 20., 50., 80. ja 95. persentiiliä. Ne ovat arvioita vertailuun, eivät lääketieteellinen tai kilpailunormi.
Usein kysyttyä
Mikä on miehelle hyvä tulos liikkeessä ”Ylätalja”?
80 kg:n kehonpainolla keskitaso on noin 67,5 kg ja edistynyt taso noin 87,5 kg. Säännöllisen harjoittelun juuri aloittanut nostaa yleensä noin 35 kg.
Miten kehonpaino muuttaa tasoa liikkeessä ”Ylätalja”?
Keskitason raja nousee noin 55 kg:sta 60 kg:n painolla 95 kg:iin 130 kg:n painolla. Painavammat nostavat yhteensä enemmän, mutta vähemmän kehonpainokiloa kohden.
Mikä on eliittitulos liikkeessä ”Ylätalja”?
Eliitti alkaa noin 107,5 kg:sta 80 kg painavalla. Vain noin 5 % säännöllisesti harjoittelevista yltää sinne.
Voimatasot muissa liikkeissä
Tiedätkö tasosi? Ylitä se nyt
Kirjaa tämä sarja ForceIndexiin ja seuraa, miten 1RM ja tasosi kehittyvät — ilmaiseksi, aloittaminen ei vaadi rekisteröitymistä.
Aloita ilmainen treeni