Romanialainen maastaveto: naisten voimatasot
Syötä kehonpaino, paino ja toistot nähdäksesi tuloksen.
Arvio on tarkin 1–10 toiston sarjoille.
Kirjaa tämä sarja ForceIndexiin ja seuraa, miten 1RM ja tasosi kehittyvät — ilmaiseksi, aloittaminen ei vaadi rekisteröitymistä.
| Toistot | % 1RM:stä | Paino |
|---|---|---|
| 1 | 100% | — |
| 2 | 97% | — |
| 3 | 94% | — |
| 4 | 92% | — |
| 5 | 89% | — |
| 6 | 86% | — |
| 7 | 83% | — |
| 8 | 81% | — |
| 9 | 78% | — |
| 10 | 75% | — |
Voimatasot kehonpainon mukaan
Naiset · Romanialainen maastaveto
| Kehonpaino, kg | Aloittelija | Harjoittelija | Keskitaso | Edistynyt | Eliitti |
|---|---|---|---|---|---|
| 40 | 20 | 30 | 40 | 57,5 | 72,5 |
| 45 | 22,5 | 32,5 | 45 | 62,5 | 77,5 |
| 50 | 25 | 35 | 47,5 | 65 | 85 |
| 55 | 25 | 35 | 50 | 70 | 90 |
| 60 | 27,5 | 37,5 | 55 | 75 | 95 |
| 65 | 27,5 | 40 | 57,5 | 77,5 | 100 |
| 70 | 30 | 42,5 | 60 | 82,5 | 105 |
| 75 | 32,5 | 45 | 62,5 | 87,5 | 110 |
| 80 | 32,5 | 47,5 | 65 | 90 | 115 |
| 85 | 35 | 47,5 | 67,5 | 95 | 120 |
| 90 | 35 | 50 | 70 | 97,5 | 125 |
| 95 | 37,5 | 52,5 | 72,5 | 100 | 130 |
| 100 | 37,5 | 55 | 75 | 105 | 132,5 |
| 105 | 40 | 55 | 77,5 | 107,5 | 137,5 |
| 110 | 40 | 57,5 | 80 | 112,5 | 142,5 |
| 115 | 42,5 | 60 | 82,5 | 115 | 147,5 |
| 120 | 42,5 | 60 | 85 | 117,5 | 150 |
Arvioitu maksimi säännöllisesti treenaaville.
Näin se toimii
Maksimi arvioidaan sarjastasi Brzyckin kaavalla: 1RM = paino × 36 / (37 − toistot). Yli 10 toiston sarjat lasketaan kymmenenä, koska ylimääräiset toistot mittaavat enemmän kestävyyttä kuin voimaa.
Taso vertaa 1RM:ääsi kehonpainoosi. Painavammat nostajat nostavat absoluuttisesti enemmän mutta vähemmän kiloa kohden, joten rajat kasvavat kehonpainon potenssiin 0,67 eivätkä suoraan suhteessa.
Tasot vastaavat suunnilleen säännöllisesti treenaavien 5., 20., 50., 80. ja 95. persentiiliä. Ne ovat arvioita vertailuun, eivät lääketieteellinen tai kilpailunormi.
Usein kysyttyä
Mikä on naiselle hyvä tulos liikkeessä ”Romanialainen maastaveto”?
60 kg:n kehonpainolla keskitaso on noin 55 kg ja edistynyt taso noin 75 kg. Säännöllisen harjoittelun juuri aloittanut nostaa yleensä noin 27,5 kg.
Miten kehonpaino muuttaa tasoa liikkeessä ”Romanialainen maastaveto”?
Keskitason raja nousee noin 47,5 kg:sta 50 kg:n painolla 75 kg:iin 100 kg:n painolla. Painavammat nostavat yhteensä enemmän, mutta vähemmän kehonpainokiloa kohden.
Mikä on eliittitulos liikkeessä ”Romanialainen maastaveto”?
Eliitti alkaa noin 95 kg:sta 60 kg painavalla. Vain noin 5 % säännöllisesti harjoittelevista yltää sinne.
Voimatasot muissa liikkeissä
Tiedätkö tasosi? Ylitä se nyt
Kirjaa tämä sarja ForceIndexiin ja seuraa, miten 1RM ja tasosi kehittyvät — ilmaiseksi, aloittaminen ei vaadi rekisteröitymistä.
Aloita ilmainen treeni